کتاب دوباره به آسمان نگاه کن : روایتی از تاریخ ظهور اسلام تا تمدن اسلامی

کتاب دوباره به آسمان نگاه کن : روایتی از تاریخ ظهور اسلام تا تمدن اسلامی

کتاب دوباره به آسمان نگاه کن
نویسنده: معاونت مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان
انتشارات معارف

بریده کتاب:

ظاهراً اولین رصدخانه در دوره مأمون و در بغداد تاسیس شد. اما یکی از بزرگ ترین رصد خانه های تاریخ بشر در مراغه، بسیاری از دانشمندان را جمع کرد و کتابخانه ای بالغ بر ۴۰۰ هزار جلد کتاب، فراهم آورد. ساختن رصدخانه ها و تلسکوپ های عظیم آن، نیاز به دستگاه های تراش دهنده مکانیکی داشت که بتواند چنان لوازمی را تولید کند. دانش این تلسکوپ در قرن ۱۶ به اروپا انتقال پیدا کرد و آلمانی ها توانستند مشابه آن را تولید کنند. اسطرلاب که یک وسیله پیش رفته تعیین زمان و قبله و ده ها کار دیگر بود هم در قرن ۱۵ از طریق مسلمانان…

بریده کتاب(2):

آخرین مولفه مشترک تمدن های مشرق زمین نگاه دینی و الهی به سیاست بود در همه تمدن‌های مشرق زمین، سیاست و حاکمیت‌ سیاسی مشروعیت خود را از جانب خداوند می‌ گرفت.
همه پادشاهان و بزرگان سیاسی برای آن‌ که اجازه حکومت پیدا کنند، خود را نماینده یا فرستاده و یا مامور خداوند معرفی کردند (برای مثال در کتیبه های منتسب به کوروش یا قانون حمورابی). در هر شهری معبد در مرکز شهر قرار داشت و کاهنان به غیر از مواعظ اخلاقی و تعلیمات دینی بر عملکرد حاکمان هم نظارت داشتند. گاهی مجلسی از موبدان و کاهنان طراز اول تشکیل می‌ شد تا شاه جدید را به رسمیت بشناسد.

بریده کتاب(3):

نگاه یونانیان به عالم و آدم که به وضوح از تلقی های دینی فاصله گرفته بود، آغاز پیدایش جریانی فرهنگی بود که به عنوان جریان فرهنگی غرب در مقابل تقکر وحیانی شرق مطرح شد.

مرتبط با کتاب دوباره به آسمان نگاه کن 👇🏻👇🏻👇🏻

بیشتر بخوانیم…
کتاب آسمان به زمین الصاق شد : جرعه ای آگاهی از تاریخ فرهنگ و تمدن

بیشتر ببینیم…
پیشگویی از امیرالمومنین (ع)…

کتابدوست
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *