بازی، بازوی تربیت: معرفی ۱۴۰ نوع بازی مناسب کودکان در سنین مختلف

بازی، بازوی تربیت : محسن عباسی ولدی، آیین فطرت

معرفی:

فرزند ما از ما جدا نیست، او خود ماست: اما در اندازه ای کوچک تر.
بدون تردید، پدر و مادر، پیشوای تربیتی فرزندان هستند، پس باید برای تربیت خود و توجه به رفتارهایی که دارند، تلاش ویژه ای داشته باشند.

خلاصه:

ضمیمه جلد چهارم من دیگر ما، کتاب بازی بازوی تربیت است که در آن ۱۴۰ بازی برای کودکان در سنین مختلف به تفکیک سن آموزش داده شده است.
این کتاب تربیت در دو بخش «مرحله شکل گیری توانمندی ها» و «دوره ی کامل شدن توانمندی ها» حاوی ۱۴۰ بازی از دوران نوزادی تا دوران نوجوانی است؛ بازی هایی که در فرهنگ بومی کشورمان رواج داشته؛ اما آرام آرام به دست فراموشی سپرده می شوند.
این کتاب از این نظر جذابیت دارد که با اینکه در آن حرفی از بازی های رایانه ای که امروزه اکثریت کودکان را مشغول کرده به میان نیاورده، اما توانسته بازی هایی جذاب و تحرک آوری معرفی کند. این بازی ها هم فکر بچه ها را به کار می اندازند، هم جسمشان را به تکاپو، و هیچ آسیبی هم ندارند؛ نه کودکان را تخیلی بار می آورند و نه جمع گریزشان می کنند.

بریده کتاب:

چند وقت پیش از این مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نگرانی چندبارۀ خود را از تهاجم فرهنگی غرب ابراز داشته و در همین راستا نسبت به ترویج بازی های سنتی تأکید ورزیدند. ایشان در این دیدار فرمودند: «ما بچّه های خودمان را که اَلَک دولَک بازی میکردند که تحرّک داشت و خوب بود، گرگم به هوا بازی می کردند که کار بسیار خوبی بود و ورزش بود و بازی و سرگرمی بود، یا این چیزی که خط کشی می کنند و لی لی میکنند – بازی بچّه های ما اینها بود – آورده ایم نشانده ایم پای اینترنت، نه تحرّک جسمی دارند، نه تحرّک روحی دارند، و ذهنشان تسخیر شده به وسیله ی طرف مقابل. خب بیایید بازی تولید کنید، بازی ترویج کنید، همین بازی هایی که بنده حالا اسم آوردم و ده تا از این قبیل بازی [که ] بین بچّه های ما از قدیم معمول بوده را ترویج کنید؛ [این ] یکی از کارها است، اینها را ترویج کنید.»
این کتاب حاوی ۱۴۰ بازی از دوران نوزادی تا دوران نوجوانی است؛ بازی هایی که در فرهنگ بومی کشورمان ایران رواج داشته؛ اما آرام آرام به دست فراموشی سپرده می شود.

کتابدوست
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *