کتاب شهید فرهنگ : شهید سیدمرتضی آوینی در آینه خاطرات

کتاب شهید فرهنگ

نویسنده: دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی

انتشارات معارف

بریده کتاب:

مرتضی آوینی هر روز حالی داشت؛ یعنی حرف های امروز او با حرف های دیروزش فرق داشت و حرف های جدیدی با حال جدیدی بود. تراوشات هنری اش بسیار قوی بود، ضمن این که انسان بدون عقده، چیز بسیار جالبی است؛ چون تنگ نظری را درون خود از بین برده است. یک بخش از کار با آوینی، هنری بود، و بخش دیگری از آن، درمان بود. این بخش او را کسی متوجه نشد و بسیاری از افراد به او مراجعه کرده و درمان می شدند و خود متوجه نمی شدند. این جا بود که می شد درک کرد این انسان، شهودی است.

ص ۹۳

بریده کتاب(۲):

از وقتی من مرتضی را شناختم، دنبال حقیقت بود. تحولات کوچک و بزرگ سیاسی، اجتماعی، حتی هنری و ادبی قبل از انقلاب،جستجوی او را بی جواب می گذاشت. خیلی هم سرش به سنگ خورد. خیلی چیزها را تجربه کرد. همین تجربه ها بود که وقتی با حضرت امام آشنا شد، ایشان را شناخت و به سرچشمه رسید. چیزی که سال ها به دنبالش بود، در وجود حضرت امام پیدا کرده بود.
ص ۲۵

بریده کتاب(۳):

او از تجربیات زمان جنگش صحبت می کرد و می گفت: من وقتی پای میز تدوین می نشستم، می فهمیدم کدام صدابردار می ترسد، کدام یکی نمی ترسد. می دانستم کدام فیلم بردار متناسب با باورهایش جلو می رود و کدام فیلم بردار، آدم جسور و نترسی است و فیلم خوب می گیرد. من می توانستم اینها را تشخیص دهم و تک تک بچه ها را بهتر از خودشان می شناختم.
ص ۴۵

بریده کتاب(۴):

پرسیدم: آقا سید، این متن ها را چه طور می نویسی؟ از کجا می آید؟
گفت: اگر دوست داری برای شهدا بنویسی، وضو بگیر، دو رکعت نماز بخوان، سلام را که دادی، بنشین به نوشتن. می رسانند به آدم.
ص ۸۵

بریده کتاب(۵):

یادم هست در انتخابات مجلس، ۶ نفر را از لیست های مختلف پیدا کرده بود و به من گفت: به اینها رای می دهم، سابقه انقلابی شان را می دانم. هم طرفدار امام هستند و هم جناح باز نیستند و مردمی اند.
این تفکر تا آخرین لحظه با مرتضی بود. علاقه شدید به امام و اعتقاد جدی به جبهه و جنگ داشت. به هیچ وجه در چارچوب جناح های سیاسی قرار نمی گرفت‌. مرتضی از نظر سیاسی وقتی می خواست رای بدهد، به جناح رای نمی داد، به آدم رای می داد و مفصل تحقیق می کرد.
ص ۱۰۱

مرتبط با کتاب شهید فرهنگ

بیشتر بخوانیم…

زندگی زیباست: روایتی از حیات شهید سید مرتضی آوینی

بیشتر ببینیم…

نماهنگ | رایحه انقلاب

کتابدوست
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *