نقد کتاب بادام : کتابی پر از یاس و دل­مردگی، تنهایی و سیاهی

نقد کتاب بادام

موضوع:

پسری که اسمش را بیان نمی­کنه. خلقت این پسر جوریه که احساسات نداره و از نظر علمی اسم بیماریش که اختلال عمیق مغزی است الکسی تیمیاست. به بهانه­ ی این­که احساسات نداره، کتاب پر است از صحنه­ های خشونت­ آمیز و بی­ ادب؛ بچه‌ها او را می ­زدند و به او تف می­ کردند. «حال این­که به ما می­گن کتاب شهدا و اسم شهدا را از کتاب­ های درسی حذف کنید که خشونت­ آمیز است.»

1-  مدرسه­ اش کره است، مدرسه­ ای که بی­ ادبی به معلم و دانش ­آموز (گفتن کلمه­ ی توله­ سگ ) دعوا و خشونت به شکل گروهی تا دم مرگ و اهمیت ندادن به شخصیت انسانی خیلی زیاده.

2- به لحاظ این­که می­خواد پسره را بی احساس جلوه دهد تولید صحنه‌ های خشونت‌آمیز می­ کنه، درحالی­که اگه هدف نویسنده، بیماری پسر بود می ­توانست برای پسر، خواهری فرض کند که نسبت به خواهرش بی­حس است.

3- پسر، مادر و مادر بزرگی دارد که او را مامی صدا می­زنه. توصیف کشتن در داستان­های مامان زیاده و در لابه ­لای داستان خانواده ­های دیگری توصیف می­ شوند که پر از تلخی و بدبختی و ناکامی هستند؛ مثلا می­ خواهد برای پسره داستانی مثال بزند، قصه­ اش تلخ و خشن است.

4- صفحات کتاب پر است از یاس و دل­مردگی، تنهایی و سیاهی. چرا یک نوجوان باید اینچنین کتابی بخواند؟؟؟

4- گستاخی و ناهنجاری (بحث امل، اروتیک، نوشیدن الکل ) چندین­ جا تکرار شده. قبح کلمات ریخته شده. توصیف صحنه­ های کریه ( لوله­ ی ادرارش از لگنی که زیر تختش بود…، به … نیست…)

5-کلمه مردن و خودکشی و قطع روابط خانوادگی که متاسفانه سبک زندگی آن­هاست راحت بیان می­ شود.

6-داستان برای نوجوان هست، ارتباط دو جنس عادی­ سازی می­ شود و کم ­کم به سمت لذت می­رود.

7- مادر عاشق برنامه­ های موسیقی کی پاپ کره­ای بود. مادرش او را با یتیمی بزرگ می­ کنه، با پسری ارتباط می­ گیره، دختر تهدید می­ کند (بخواهی مخالفت کنی حامله می­شم ). دقیقا یک ماه بعد، این تهدید را عملی می­کنه. مامی تا هفت سال با دخترش قهر می­ کند. خیلی راحت راه ­های اشتباه را به نوجوان منتقل می­ کند.

8- با توجه به همه زشتی های رفتاری طوری نوشته می شود که شیرینی مدارس مختلط و توصیف پوشش لباس خارج از عرف به نوجوان القا می­ شود.

9 – در لفافه به نام توصیف بادام­ هایی که به کره صادر می­ شود، یادی می کند از آمریکا و از بادامش که از همه بیشتر بادام آمریکایی را دوست دارد.

و نکته ی قابل توجه، بادام را حذف می­ کنه و می ­نویسه (از همه بیشتر آمریکایی­ ها را دوست دارم )

10- حس منفی پسر به خانواده با کلمات ( مامان خون آشام و مامانی غول پیکر و مزه­ی شور خون. خصوصیات شیطان­پرست­ ها که خون می­خورند در ذهن تداعی می­ شود.

11-پسر عاشق دختری دونده می­شه، بهش نزدیک می­شه و غلیان پیدا می ­کنه و در سن بلوغ، حس­ هایش زنده می­ شود.

12-عشق را، کشف زیبایی جنس مخالف به نامشروع تعریف می­ کنه و البته این را فلسفه­ ی زندگی در غرب نشان می­ دهد.

 

مرتبط با نقد کتاب بادام

بیشتر بخوانیم…
نقد کتابخانه نیمه شب : زندگی را نمی توان از دل ناامیدی یافت….

بیشتر ببینیم..
نقد کتاب من پیش از تو

کتابدوست
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.